+90 258 408 4567
Altıntop Mah. Mimar Sinan Cad. Öztürk İş Merkezi Kat:1 Merkezefendi / DENİZLİ

Danışmanlık

Danışmanlık

Proje Danışmanı Nedir?

Proje danışmanı, kamu veya özel sektördeki kurumlarda geçerli olan bir iş tanımına sahiptir. Tübitak, Kosgeb, Arge odaklı özel kurumlar vb. gibi yapılara sahip kamu ya da özel kurumlarında, projeler ve proje odaklı uygulamalar için yetkin bir ekibe ihtiyaç duyulur. Proje danışmanı, oluşturulan proje ekibinin en yetkili kişilerinden biridir. Genel olarak bir proje danışmanından beklenen şey, proje ekibine proje süresi boyunca aktif destek sağlamasıdır. Proje danışmanı da bu genel görev tanımına uygun olarak idari ve mali anlamda destek verecek uygulama ve çalışma fikirleri sunar. 

Proje danışmanlığı mesleği için ciddi yetkinlikler ve proje yönetimi tecrübesi gerekir. Proje danışmanı, özel bir konu ya da çalışma için ilgili kuruma danışmanlık hizmeti verir. Projenin önemli paydaşlarından biridir ve görev aldığı süreç boyunca proje koordinatörü ve ilgili diğer paydaşlarla ortak bir çalışma yürütür. Bu noktada proje danışmanının özel bir konu üzerine uzmanlaşmış olmasına dikkat edilir. İlgili kurum proje danışmanından söz konusu konu hakkında özel bir destek ister ve yöneticilerle ortak bir çalışma ortamı yaratır. İşte danışmanın en önemli özelliklerinden biri, belli bir konuda uzmanlaşmış olması ve proje için çözüm odaklı çalışacak bir bilgi birikimi edinmiş olmasıdır. 

Proje danışmanı daha çok danışmanlık hizmeti veren kurumlarda çalışmaktadır. Bazı üst düzey şirketlerde de proje danışmanı pozisyonu bulunmaktadır. Genel olarak bir proje yaratmak için danışmanlık hizmetinden yararlanarak proje yönetimi için en doğru aşamalara geçmek hedeflenir. 

IT Danışmanlığı Nedir?

IT danışmanı olarak da bilinen bir bilgi teknolojisi danışmanı, işletmelerin teknoloji aracılığıyla değer kazanmasına ve performanslarını optimize etmesine yardımcı olur. IT danışmanları stratejik veya operasyonel görevler üstlenirler ve aynı zamanda müşteriye uygulamada yardımcı olurlar. IT danışmanları belirli bir ihtiyaca yanıt vermek için bir prototip veya yazılım geliştirmeyi veya kullanıma sunmayı sağlarlar. Bir IT danışmanının rolü, bilgi teknolojisini işletmelere entegre etmeye ve müşterilere hedeflerine ulaşmaya yardımcı olmak için bilgisayar teknolojilerini nasıl daha verimli kullanacaklarını göstermeye odaklanmaktır.

IT danışmanının her günü birbirinden farklı geçer. Her proje farklıdır. Projenin kapsamını belirlemek, yazılım ihtiyaçlarını belirlemek için personel ile görüşmek, çözümleri araştırmak, çözümleri ve sistemleri satın almak, sistemleri test etme ve kurmak, kullanıcıları eğitmek, teknik destek sunmak ve potansiyel müşterilere pazarlama yapmak gibi pek çok farklı görev aynı gün içerisine toplanabilir. Aynı anda birden fazla projeyle uğraşan IT danışmanı, her projenin farklı aşamalarında olabilir ve odağını tek bir günde bir aşamadan diğerine kaydırabilir.

Eğitim Danışmanı Nedir?

Öğrencilerin / ailelerin ve kurumların eğitim planlanması konusunda yardımcı olan danışmanlardır. Eğitim danışmanları ailenin ve öğrencinin eğitim planlamasını yaparken okul danışmanlarının yaptıkları hizmetlere benzer hizmetler sunarlar. Eğitim kurumlarında velilerle ve öğrencilerle profesyonel iletişim kurar ve çözümler üretir. Devamlı iletişim halinde olur, kurum tarafından öğrencilere sunulacak eğitim hakkında bilgi verir. Kuruma öğrenci kazandırmak için çalışacağı gibi geri dönüşümleri de alarak öğrencilere daha iyi bir eğitim ve öğretim ortamı sunmak için çalışmalar yapar.