+90 258 408 4567
Altıntop Mah. Mimar Sinan Cad. Öztürk İş Merkezi Kat:1 Merkezefendi / DENİZLİ

IT Danışmanlık

IT Danışmanlık


IT Danışmanlığı Nedir?

IT danışmanı olarak da bilinen bir bilgi teknolojisi danışmanı, işletmelerin teknoloji aracılığıyla değer kazanmasına ve performanslarını optimize etmesine yardımcı olur. IT danışmanları stratejik veya operasyonel görevler üstlenirler ve aynı zamanda müşteriye uygulamada yardımcı olurlar. IT danışmanları belirli bir ihtiyaca yanıt vermek için bir prototip veya yazılım geliştirmeyi veya kullanıma sunmayı sağlarlar. Bir IT danışmanının rolü, bilgi teknolojisini işletmelere entegre etmeye ve müşterilere hedeflerine ulaşmaya yardımcı olmak için bilgisayar teknolojilerini nasıl daha verimli kullanacaklarını göstermeye odaklanmaktır.

IT danışmanının her günü birbirinden farklı geçer. Her proje farklıdır. Projenin kapsamını belirlemek, yazılım ihtiyaçlarını belirlemek için personel ile görüşmek, çözümleri araştırmak, çözümleri ve sistemleri satın almak, sistemleri test etme ve kurmak, kullanıcıları eğitmek, teknik destek sunmak ve potansiyel müşterilere pazarlama yapmak gibi pek çok farklı görev aynı gün içerisine toplanabilir. Aynı anda birden fazla projeyle uğraşan IT danışmanı, her projenin farklı aşamalarında olabilir ve odağını tek bir günde bir aşamadan diğerine kaydırabilir.IT Danışmanlık Hizmetleri

IT danışmanları genellikle şu hizmetleri verir; bir kuruluşun verilerini analiz etmek, bilgi sistemi gereksinimlerinin belirlenmesi ve proje hedeflerinin tanımlanması, uygun donanım, yazılım ve sistemler hakkında önerilerde bulunmak, yeni sistemleri ve yazılımları tasarlamak, kurmak, denemek ve ortaya çıkan sorunları gidermek, bilgi derlemek ve sunmak, rapor ve dokümantasyon hazırlamak, bilgisayar sorunlarını onarmaktır. IT danışmanları bir projeyi birkaç adımda yürütür. Öncelikle bilgi ve veri toplamaktır.  IT danışmanı, bu aşamada işin gereksinimlerini ve kapsamını detaylı bir şekilde kavrar. İkinci adım, toplanan verilerin analiz edilmesinden oluşur İşin uygulamalarını ve doğasını anlayan IT danışmanı bu aşamada zaman ölçeği ve gerekli kaynakları içeren bir eylem planı geliştirir. Daha sonra, IT danışmanı tavsiyeleri ve eylem planlarını formüle etmek için her konuyu kurum içi ilgili çalışanlarla tartışır. Son olarak, IT danışmanı analizlerinin sonuçlarını teslim eder ve uygun çözümler önerir.

Bir IT danışmanı, IT sistemleri konusunda uzman olmaktan ve tavsiyelerde bulunmaktan daha fazlasını yapabilmelidir. Teknik becerilere sahip olmaları gerekir. IT departmanlarına ve personeline konu hakkında detaylı bilgi vermenin yanı sıra teknik yardım sunması da gerekebilir.

© ROBOOT Bilişim Teknolojileri Yazılım Danışmanlık ve Organizasyon | Theme: SwipeWP by Mystery Themes.